تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۵
کد مطلب : ۱۱۵۵
۰
plusresetminus
کتاب حدیث حضور به قلم جواد جعفری با شمارگان: 1000 در موسسه آینده روشن منتشر شده است.
حدیث حضور
به گزارش آینده روشن در مقدمه این کتاب می  خوانیم: از جمله مسائل مهم در موضوع مهدویت، ولادت و وجود امام عصر، حضرت حجت بن الحسن(عج) است. بسیاری از مسائل دیگر مانند غیبت و نقش امام غایب، به اثبات ولادت و وجود آن حضرت بستگی دارد. دانشمندان شیعه برای اثبات این امر مهم، دلیل‌های متعدی آورده‌اند که به طور کلی این دلیل‌ها را به سه گروه می‌توان تقسیم کرد: کلامی، نقلی و تاریخی. دلیل‌های نقلی شامل آیات قرآن و روایت‌های رسیده از طریق شیعه و اهل تسنن است.

احمد الکاتب از نویسندگان عرب‌زبان درصدد انکار ولادت و وجود امام دوازدهم(عج) است. از این رو در کتاب خویش در صحت دلیل‌های نقلی و نیز در دلالت آن‌ها بر مقصود شیعه تردید کرده است. این نوشتار ضمن نقل عین عبارت‌های وی به نقد و پاسخ‌گویی به آن‌ها می‌پردازد.

شاید بتوان در بیان اهمیت موضوع به شرح همین نکته بسنده کرد که پایه و اساس تشیع و افتراق آن با اهل تسنن اعتقاد به وجود امام است. امامت از اصول مذهب امامیه به‌شمار می‌رود و در حال حاضر امام دوازدهم حضرت حجت بن الحسن(عج) مصداق آن است. نظام مرجعیت و ولایت فقهای شیعه یعنی نظام اجتماعی و سیاسی شیعه بر پایۀ وجود امامی زنده پایه‌گذاری شده است و آنان نایبان امامی غایب اما موجود هستند.

بنابراین اثبات وجود امام دوازدهم(عج) از پایه‌ای‌ترین مباحث اعتقادی شیعه است و در این موضوع نیز آیات و احادیثی که از طریق فریقین نقل شده از مهم‌ترین دلیل‌های بحث است. در نتیجه بحث از ادله نقلی برای اثبات وجود فعلی امام، اهمیت فراوان و جایگاهی خاص دارد.کتاب حدیث حضور به قلم جواد جعفری با شمارگان: 1000 در موسسه آینده روشن منتشر شده است.

بریا دریافت فایل این کتاب اینجا را کلیک کنید
انتهای پیام / 101
https://ayandehroshan.ir/vdcd.k0f2yt0fka26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما