تاریخ انتشاريکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۵:۰۱
کد مطلب : ۵۷۴
۰
plusresetminus
نشست نقد فیلم مستند «ظهور بسیار نزدیک است» با حضور جمعی از طلاب و اساتید حوزه علمیه در سالن مدرسه فیضیه قم برگزار شد.
نشست تخصصی نقد فیلم مستند «ظهور بسیار نزدیک است» برگزار شد
به گزارش آینده روشن، آیت الله نجم الدین طبسی از استادان مرکز تخصصی مهدویت و حوزه علمیه قم در این نشست معرفی کردن افراد را بعنوان نشانه هایی که برای ظهور معرفی شده است را اشتباه خواند و گفت: اگر بخواهیم هر نشانه ای که برای ظهور معرفی شده است را به گونه ای به افراد خاص دیگر نسبت دهیم، اعتماد مردم را به وعده های الهی کم رنگ می کنیم.

وی با اشاره به این موضوع که نمی توان یک شخص را هم سید خراسانی و هم سید حسنی معرفی کنیم، گفت: بنده در روایات هفت مورد بیشتر در مورد سید خراسانی ندیده ام و این روایات هم تماما متعلق به قبل از امام صادق(ع) بوده است، اما خب این مشخص است که نمی توان از یک نفر هم بعنوان سید خراسانی و هم بعنوان سید حسنی نام برد.

آیت الله طبسی گفت: یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشیم، تاکید بر تفکیک نشانه های حتمی و غیر حتمی ظهور است؛ چه بسیار افرادی از علما بوده اند که به دلیل عدم انجام این تفکیک، در گذشته های دور مرتکب خطای وقاتی* شده بودند و برای ظهور امام زمان(عج) وقت تعیین کردند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد جعفری معاون پژوهشی موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) نیز در این همایش با اشاره به مستند مذکور اظهار داشت: در این مستند از روایات به گونه ای استفاده شده است که واقعیت روایت آن گونه نیست.

وی افزود: یکی از مواردی که این مستند به آن استدلال کرده سخنان مقام معظم رهبری در مورد تحقق وعده الهی برای حکومت اسلامی و بر حق امام زمان(عج) است، آنها در این مستند این قسمت از سخنان مقام معظم رهبری را که فرموده اند انقلاب اسلامی ایران آغازی برای تحقق این وعده الهی است را حذف کرده اند.

جعفری خاطرنشان ساخت: منکر این نیستیم که نباید در زمینه ظهور امیدوار بود، دعا می کنیم، این اتفاق همین الان اتفاق بیفتد و دایما سعی در زمینه سازی ظهور داریم، اما این دلیل نمی شود که بیاییم از چیزهایی که به هیچ عنوان نمی توان برای آنها سند و دلیل محکم آورد، نشانه ای برای ظهور بسازیم.

معاون پژوهشی موسسه آینده روشن، در جواب این سوال که آیا ایشان آیت الله العظمی محمدتقی بهجت فومنی(ره) از مراجع عظام فقید را کذاب معرفی کرده اند، اظهار داشت: من به ایشان چنین نسبتی ندادم و فقط به توضیح در مورد مطالبی که به دروغ به ایشان نسبت می‌دهند پرداختم، که این مطالب هم در پایگاه اطلاع رسانی دفتر معظم له آورده شده است.

وی گفت: در این مستند از مقام معظم رهبری بعنوان سید خراسانی و سید حسنی یاد کرده اند و استنادشان را نیز به روایتی از یک عالم سنی که حتی خود سنی ها هم از مستندات آنها استفاده نمی‌کنند آورده اند که خللی که در دست راست مقام معظم رهبری هست نشانه ای محکم برای سید خراسانی بودن ایشان است؛ این در حالی است که حتی در همین کتاب هم از خلل اسم برده نشده است و نشانه را خال در دست راست عنوان کرده اند.

حجت الاسلام و المسلمین محمدصابر جعفری سردبیر نشریه امان هم در پایان این نشست شوق به ظهور امام زمان(عج) را عامل تعیین وقت توسط برخی افراد عنوان کرد و اظهار داشت: اینکه بیاییم و زمانی برای ظهور امام زمان(عج) تعیین کنیم و بعد این سخن تحقق پیدا نکرد باعث ایجاد دودلی و شک در بین مردم می شود.

جعفری اظهار داشت: فرض را بر این می گیریم که مطالب گفته شده در این مستند درست است، اما این دلیل نمی شود که اسرار را به این راحتی در بین مردم پخش کنیم.

وی افزود: روایات زیادی داریم مبنی بر اینکه اگر کسی از اسراری آگاهی دارد نسبت به فاش کردن این اسرار نباید اقدام کند، چون فاش کردن این اسرار خود باعث تاخیر در غیبت خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم هر کسی را که شباهتی به یکی از افراد معرفی شده در روایات داشت را بعنوان همان شخص معرفی کنیم با محقق نشدن این اتفاق، در دل مردم یک دلسردی نسبت به امام زمان(عج) و فرج ایشان ایجاد می شود.

وی با اشاره به این مطلب که از ابتدای انقلاب اسلامی ایران تاکنون افراد زیادی بعنوان شعیب بن صالح معرفی شده اند، اظهار داشت: در زمان ریاست جمهوری آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از ایشان بعنوان شعیب بن صالح یاد کردند، پس از اینکه دوران ریاست جمهوری ایشان تمام شد، برخی سردار رحیم صفوی را که فرماندهی سپاه را برعهده داشتند به این عنوان معرفی کردند.

وی افزود: پس از سردار رحیم صفوی آنها از مهندس علی شمخانی به دلیل اینکه اولا نام پدر ایشان صالح است و ثانیا در محل زندگی، ایشان را با عنوان شعیب صدا می‌زنند، وی را بعنوان شعیب بن صالح معرفی کردند، پس از ایشان هم عده ای از دکتر محمود احمدی نژاد بعنوان شعیب یاد کردند.

با توجه به این موضوع که وعده های داده شده قبلی تاکنون تحقق نیافته است، در صورتی که وعده شعیب بودن دکتر احمدی نژاد نیز تحقق نیابد مردم دیگر نسبت به صحبت های گفته شده در این مورد اعتمادی نخواهند داشت، لذا در این مورد باید با احتیاط بیشتری عمل شود.

جعفری با اشاره به این مطلب که مخالفت مسوولان پژوهشکده مهدویت با مساله ظهور باعث نشده است که به نقد این برنامه بپردازند، گفت: تمامی مسوولان و دست اندرکاران موسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) در کلیه فعالیت های خود سعی در زمینه سازی ظهور و ایجاد امید در بین مردم دارند، اما این باعث نمی‌شود که برای ایجاد امید در دل مردم، آنها بخواهند اقدام به شخصیت سازی های غیر مستند بکنند، به همین دلیل هم در مقابل این مستند که به نوعی زمان را برای ظهور امام زمان(عج) تعیین کرده است، ایستاده اند تا در وجود مردم شک و سردی نسبت به ظهور ایجاد نشود. 

حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا نصوری معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت و محقق مهدوی نیز از اعلام آمادگی این مرکز جهت مناظره با دست اندرکاران فیلم مستند مذکور خبر داد.

در این نشست دست‌اندرکاران این مستند هم حضور داشتند که وقتی با انتقادهای وارد شده به مستند روبرو شدن ترجیح دادند تا با خروج از محل برگزاری نشست موج انتقادها را از خود دور کنند.

آنها پس از نشست در حیاط مدرسه فیضیه طلاب را به دور خود جمع کردند و سعی در دفاع از خود نسبت به انتقادهای مطرح شده در جلسه را داشتند، اما این اقدام آنها به دلیل ترک اعتراض آمیز جلسه نشست توسط آنها از طرف طلاب حوزه علمیه قم بی جواب ماند. 

بر اساس این گزارش، برخی از افراد حاضر در جلسه که ظاهرا از طرفداران و یا عوامل ساخت این فیلم بودند، پاسخی به پرسش های مطرح شده و دلایل متقن و علمی پژوهشگران مهدوی حاضر در این میزگرد نداشتند.

پی‌نوشت
* «وقاتون» به چه كساني گفته مي شود؟
آنگونه که از روایات و احادیث بر می آید، عمر مبارک حضرت ولی عصر(عج) طولانی است و مدّتی برای غیبت آن حضرت و وقتی برای ظهورش تعیین نشده است. بلکه جداً از تعیین وقت معیّن منع و نهی شده است.
در زبان روایات کسانی که به این مهمّ اعتنایی نداشته و بی دلیل وقت معیّن کنند، «وقّاتون» گفته می شود.
امام صادق (علیه السلام) در پاسخ ابا بصیر که پرسیده بود، قائم (عج) کی خروج خواهد کرد، فرمود:
«یا اَبا مُحَمّد إنّا أهْل بَیْتُ لا نُوَقّتُ- وَ قَدْ قالَ مُحَمّدٌ صلّی الله علیه و آله کَذَّبُ وَقّاتُون: ای ابا محمّد! ما خاندانی هستیم که وقتی را معیّن نمی کنیم، زیرا رسول اکرم صلّی الله علیه و آله فرموده است وقت تعیین کنندگان دروغ می گویند».
(«بحار الانوار»، ج ۵۲، ص ۱۱۹).

انتهای پیام/گ/
http://ayandehroshan.ir/vdcjfxeizuqea.sfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما