کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

حدیث حضور

جواد جعفری

27 خرداد 1394 ساعت 14:05ناشر: موسسه آینده روشن
نوبت چاپ: اول، 1394
شمارگان: 1000
شابک: 3-55-5073-600-978
مرکز پخش: قم، خیابان صفائیه، کوچه 25، پلاک 27، موسسه آینده روشن
تلفن: 37840080-025

از جمله مسائل مهم در موضوع مهدویت، ولادت و وجود امام عصر، حضرت حجت بن الحسن(عج) است. بسیاری از مسائل دیگر مانند غیبت و نقش امام غایب، به اثبات ولادت و وجود آن حضرت بستگی دارد. دانشمندان شیعه برای اثبات این امر مهم، دلیل‌های متعدی آورده‌اند که به طور کلی این دلیل‌ها را به سه گروه می‌توان تقسیم کرد: کلامی، نقلی و تاریخی. دلیل‌های نقلی شامل آیات قرآن و روایت‌های رسیده از طریق شیعه و اهل تسنن است.
احمد الکاتب از نویسندگان عرب‌زبان درصدد انکار ولادت و وجود امام دوازدهم(عج) است. از این رو در کتاب خویش در صحت دلیل‌های نقلی و نیز در دلالت آن‌ها بر مقصود شیعه تردید کرده است. این نوشتار ضمن نقل عین عبارت‌های وی به نقد و پاسخ‌گویی به آن‌ها می‌پردازد.
شاید بتوان در بیان اهمیت موضوع به شرح همین نکته بسنده کرد که پایه و اساس تشیع و افتراق آن با اهل تسنن اعتقاد به وجود امام است. امامت از اصول مذهب امامیه به‌شمار می‌رود و در حال حاضر امام دوازدهم حضرت حجت بن الحسن(عج) مصداق آن است. نظام مرجعیت و ولایت فقهای شیعه یعنی نظام اجتماعی و سیاسی شیعه بر پایۀ وجود امامی زنده پایه‌گذاری شده است و آنان نایبان امامی غایب اما موجود هستند. بنابراین اثبات وجود امام دوازدهم(عج) از پایه‌ای‌ترین مباحث اعتقادی شیعه است و در این موضوع نیز آیات و احادیثی که از طریق فریقین نقل شده از مهم‌ترین دلیل‌های بحث است. در نتیجه بحث از ادله نقلی برای اثبات وجود فعلی امام، اهمیت فراوان و جایگاهی خاص دارد.


کد مطلب: 1155

آدرس مطلب :
http://www.ayandehroshan.ir/book/1155/حدیث-حضور

آینده روشن
  http://www.ayandehroshan.ir